Atlassian wycofuje z oferty hosting Server. Co dalej?

Home Blog JIRA Atlassian wycofuje z oferty hosting Server. Co dalej?

Atlassian wycofuje z oferty hosting Server. Co dalej?

Skoro czytasz ten artykuł, to pewnie dotarła już do Ciebie wiadomość o wycofywaniu się Atlassiana z hostingu Server. Chcemy wyjaśnić, z czym będzie się to wiązało i uspokoić, że zostajemy z Wami i będziemy Was wspierać do końca oficjalnego wspierania produktów serwerowych przez Atlassian, a może nawet dłużej.

Dlaczego Atlassian rezygnuje z serwera?

Zacznijmy od tego, co jest przyczyną przejścia Atlassiana „w chmurę”. Australijska spółka od dawna sygnalizowała chęć zwiększenia przychodów z tej grupy produktów, inwestując poważnie choćby w odświeżony edytor Confluence Cloud czy projekty Next-Gen w Jira Cloud. Jednocześnie we wzroście znaczenia Cloud przeszkadzał przede wszystkim… hosting Server. Aplikacje „on-premise”, zainstalowane u Klienta, kojarzą się z większym bezpieczeństwem i elastycznością, a do tego są rozwijane od dużo dłuższego czasu (co ma swoje wady i zalety) i mają bogatsze portfolio dodatków.

Najwyraźniej analitycy Atlassian uznali, że dla większości Klientów powyższe zalety nie będą aż tak ważne, a w międzyczasie linia produktów Cloud zostanie dopracowana. Warto też zauważyć, że wycofaniu nie ulegnie hosting Data Center. Jednak zmiany cen jasno pokazują, że będzie to produkt dedykowany wyłącznie Klientom korporacyjnym. Dlaczego zatem decyzja o wycofywaniu się z hostingu Server zapada teraz, a nie np. za dwa lata, gdy Cloud będzie już dojrzałym produktem? Z punktu widzenia spółki giełdowej dużo lepsi są klienci „abonamentowi”, płacący za usługi w chmurze. Z tego powodu Atlassianowi opłaca się zacząć proces przechodzenia na chmurę już teraz, nawet wbrew oporowi części Klientów.

Jaki jest plan zmian?

Na szczęście zmiany będą dokonywać się stopniowo. Najpierw (2 lutego 2021) zostanie zablokowana sprzedaż nowych licencji Server.

Jednocześnie 2 lutego 2021 do zakresu Data Center zostaną włączone oficjalne dodatki Atlassiana. Advanced Roadmaps (dawne Portfolio for Jira) zostanie włączone do Jira Software, Team Calendars i Analytics do Confluence oraz Insight – Asset Management i Insight – Discovery do Jira Service Desk.

Dodatków tych nie będzie można już kupić w Atlassian Marketplace. Jeżeli przymierzacie się do zakupu któregokolwiek z tych dodatków, najlepiej zrobić to teraz, przed lutym 2021, wraz z przedłużeniem wsparcia na 2 lata.

Potem (2 lutego 2022) wyłączona zostanie możliwość zmiany rozmiaru licencji, zakupu dodatków do istniejących już instancji (2 lutego 2023), a na koniec wyłączone zostanie wsparcie (2 lutego 2024).

Jednocześnie Atlassian pracuje nad przeniesieniem Bamboo na hosting Data Center. Ma się to stać w niedalekiej przyszłości.

Co my z tym zrobimy?

Na pewno nie zamierzamy panikować. To duża zmiana, jednak dotychczasowe ruchy wykonywane przez Atlassian, nawet jeżeli kontrowersyjne, kończyły się dobrze zarówno dla Klientów jak i Partnerów. W związku z tym pozostajemy przy wspieraniu zarówno naszych Klientów jak i produktów Atlassian oraz przygotowujemy się do wejścia w chmurę.

Jednocześnie będziemy analizować, jakie rozwiązania powinni przyjąć nasi Klienci z aktywnymi instancjami typu Server oraz sugerować, co powinni zrobić w nadchodzących latach, aby jak najlepiej zadbać o swój interes.


About Author : Krzysztof Daukszewicz